T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ağrı Tedavi Merkezi

Güncelleme Tarihi: 12/06/2018

Algoloji ünitesi  Ankara Numune Hastanesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Kliniği bünyesinde ayrı bir birim olarak 2012 yılında kurulmuştur.  Bu tarihden itibaren akut ve kronik ağrı hastalarının tedavisi sürdürülmektedir.  Algoloji biriminin 2013 yılına ait takip ettiği hasta sayısı 2500 dür ve sayı istikrarlı şekilde artmaktadır. Bu nedenle Ocak 2014’de merkez bina poliklinikler asma katta (no:42) bir poliklinik odası daha hizmete açılmıştır.

Kolej semt polikliniğindeki ağrı merkezi,  içinde her türlü donanıma sahip (c kollu skopi, ultrason, anestezi makinası ve monitörizasyon ekipmanı vb) girişimsel işlemlerin uygulandığı girişimsel ağrı odası, 2 adet poliklinik odası ve girişimsel işlemler sonrası hastaların bir süre takip edildiği 4 yataklı bir üniteden oluşmaktadır.

Algoloji  bölümü, her türlü kronik  ağrının yanı sıra, sebebi bulunamayın şiddetli ağrıların tanı ve tedavisi ile uğraşan bir bilim dalıdır. Kanser ağrısı, baş ağrıları, yüz ağrıları-nevraljiler, boyun ağrıları, omuz-kol ağrıları, sırt ağrıları, bel-bacak ağrıları, damar tıkanıklığına bağlı ağrılar, zona ağrıları, nedeni belirlenemeyen ağrılar bu bölümde tedavi edilme çalışılmaktadır. Algoloji birimi ayaktan hastalara poliklinik hizmeti yanında, hastanede çeşitli kliniklerde yatan hastalar için konsultasyon hizmeti de vermektedir.

Kronik ağrısı olan hastaların tedavileri ilaçla ve/veya ilaç dışı girişimsel yöntemlerle gerçekleştirilmektedir.  Ağrı kişisel bir deneyimdir ve kişiselleştirilmiş tedavi yaklaşımları gerektirir. Bu nedenle tedaviler her hasta için yapılan ayrıntılı muayeneler sonrası kişiye özel olarak uygulanmaktadır. Kronik  ağrı tedavisi multidisipliner yaklaşımı gerektirir. Bu nedenle gerekli olan hallerde diğer disiplinlerle de yakın işbirliği içinde görüşleri alınarak tedavi düzenlenir.

Girişimsel işlemler genellikle günübirlik olarak gerçekleştirilmekte ve hastalar birkaç saat izlendikten sonra taburculukları gerçekleştirilmektedir. Gece yatmaları gereken hastalar Algoloji Birimi adına yataklı servisde (Numune Hastanesi Merkez Binada) yatırılmaktadır.


 Adres:  ANEAH Merkez Bina  Poliklinik asma kat  42 numara Dahili: 4199

 ANEAH Kolej Poliklinik, Libya cd Çaldıran sok No:22 Kolej/Ankara   Dahili: 1307-1308