T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yanık Tedavi Merkezi

Güncelleme Tarihi: 12/06/2018

Hastanemiz Yanık Tedavi Merkezi 1969 yılında, ulus meydanı üzerinde iki uçağın çarpışarak düşmesi ile yaralananların yatırılması ile kurulmuştur. Kuruluşundan bugüne değin Türkiye'nin en önemli yanık tedavi birimi olarak yerini korumuştur. Klinik, Sağlık Bakanlığı tarafından Yanık Tedavi Merkezi olarak kabul edilmesinin yanında Türkiye için Yanık Eğitim Merkezi olarak da kabul edilmiştir.

Bu çerçevede Türkiye’de yeniden yapılandırılan yanık merkezleri içerisinde kliniğimiz aktif yer almıştır ve açılan yeni merkez ve ünitelerin pek çoğunun sorumlu hekimleri ve sağlık personeli kliniğimizde eğitime tabi tutularak güncel bilgi ve yaklaşımları yakalamışlardır. 

Klinikte geniş bir revizyon yapılarak güncel tedavi modalitelerinin uygulanabileceği fiziki şartlar sağlanmıştır. Kendi içerisinde ameliyathane, yoğun bakım ve izolasyon odaları bulunmaktadır. 

Klinik tüm Türkiye’den hasta kabul eden referans merkezi olmasının yanında Azerbeycan, Arnavutluk,  Irak gibi yakın ülkelerden ve Afganistan, Somali, Sudan gibi uzak ülkelerden de hasta kabul etmektedir. 

Yıllar içinde kliniğin yanık mortalitesi ciddi bir düşüş göstermiş olup önerilen dünya standartlarında bir düzey sağlamıştır. ANEAH Yanık Tedavi Merkezi, bugün için dünya üzerinde kabul edilmiş modern yanık tedavi ilkelerinin uygulandığı bir merkezdir.

Kliniğe tüm majör yanık vakaları kabul edilmektedir. Bu hastaların gelişlerini takiben yoğun bakım takipleri yapılmakta, gerekli cerrahi ve medikal tedavileri sağlanmaktadır. Kliniğimiz, yanık olgularda vakum yardımlı kapama sistemlerinin 2005 yılı itibarıyla Türkiye’de ilk kez kullanıldığı birimdir.

Bunun yanında klasik cerrahi debridman tekniklerinin yetersiz kaldığı alanlarda alternatif olarak geliştirilen hidrocerrahi debridman sistemleri de 2008 yılında Türkiye’de yine ilk kez kliniğimizde kullanılmış olup rutin olarak kullanıma devam edilmektedir.

Klinikte erken eksizyon, erken greftleme uluslar arası prensibi benimsenmesi ile başarı oranı ciddi artış göstermiştir. Majör yanık olgularında tanjansiyel eksizyon veya fasiyal eksizyonu takiben eş veya ayrı zamanlı greftleme rutin olarak yapılmaktadır. 

Adres: ANEAH Merkez Bina, D Blok, Zemin Kat.

Tel:0312 508 55 60