T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Meme Görüntüleme Ünitemiz

Güncelleme Tarihi: 20/06/2018MAMOGRAFİ
Mamografi memenin 2 tabaka arasında sıkıştırılarak röntgen filminin çekilmesidir. Günümüzde en önemli meme kanseri teşhis yöntemidir.

• Her 8 kadından biri hayatının bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Meme kanseri erkeklerde de görülebilen bir kanser türü olmakla birlikte kadınlarda erkeklerden 100 kat daha fazla görülür.

• Ölüm oranını düşürmede en önemli faktör meme kanserinin erken tanısıdır. Erken tanı düzenli kontrol ve meme muayenesi ile başlar. Radyolojik tetkikler ise tanıda önemli görüntüleme yöntemleridir.

• Meme kanserinin erken tanısında en önemli unsur olan mamografi memenin direkt grafisi olup öncelikle 40 yaş üzeri kadınlarda tarama ya da tanı amaçlı uygulanmaktadır.

Erkeklerde de benzer şekilde çekim yapılabilirken fark erkeklerde tarama amaçla değil sadece tanı amaçlı bir görüntüleme yöntemidir.

Bu yöntemle henüz kitle oluşmamışken bile küçük, patolojik kireçlenme odakları tespit edilerek erken dönemde meme kanseri tanısı konulabilmektedir.Erken teşhis amacı ile belirli bir yaştan sonra düzenli olarak çekilmesi önerilmektedir.

• Hastanemizde mamografi uygulamaları için tercih edilen yöntem " DİJİTAL MAMOGRAFİ ve TOMOSENTEZ"dir. DİJİTAL MAMOGRAFİ görüntüler film üzerine değil, bilgisayar ekranına aktarılmaktadır.

Dijital mamografi, dijital (sayısal) teknolojinin kullanıldığı bir sistemdir. Görüntüler elde olunduktan sonra ekranda istenirse seçilen alanlar büyütülerek daha ayrıntılı değerlendirme sağlanabilmekte ve ek film almaya gerek kalmamaktadır. Görüntü kontrastı değiştirilerek memenin her noktası ayrı ayrı değerlendirilebilmektedir.

Dijital mamografi ile memenin kalınlığı ve yoğunluğuna göre verilecek dozu ve sıkıştırma şiddetini ayarlayarak gerek hastanın gereksiz radyasyon almasına gerekse fazla sıkıştırmayla ağrı duymasına engel olunur. Ek film alınmaması hastanın aldığı dozu azaltmaktadır.

Ayrıca bu yöntemle elde olunan görüntülerin arşivlenerek daha sonraki takiplerde kolaylıkla tekrar kullanılabilmesi mümkün olmaktadır. Filmlerin kaybolması ya da bozulması gibi riskler ortadan kalkmaktadır TOMOSENTEZ, meme dokusunun 3 boyutlu olarak değerlendirilmesini sağlayan bir dijital mamografi sistemidir.

Tomosentezin, halen kullanılmakta olan dijital mamografi cihazlarından temel farkı, çekim sırasında dijital mamografi cihazlarında X ışını tüpü sabit dururken, tomosentez cihazlarında X ışını tüpünün hareketli olması ve bu sayede birden fazla sayıda görüntünün elde edilmesidir.

Dijital mamografide 2 boyutlu değerlendirme yapılabilirken tomosentezde görüntüler hacimsel olarak elde edilir ve bu sebeple 3 boyutlu görüntüler elde edilir. Bu sayede normal dokular tarafından örtülen ve görüntülenemeyen kitlelerin görüntülenmesi kolaylaşır. Çalışmalar tomosentez ile özellikle çok yoğun meme yapısında tümörlerin daha kolaylıkla saptanabildiğini ve tümör sınırlarının daha ayrıntılı olarak değerlendirilebildiğini göstermektedir.

Tomosentezde alınan X ışını miktarının, normal dijital mamografi ile alınan X ışını miktarı ile hemen hemen aynı olduğu bilinmektedir. Tomosentez için de çekim yaparken tıpkı normal dijital mamografilerde olduğu gibi meme dokusunun sıkıştırılması gerekmektedir.

Günümüzde memenin sıkıştırılmadan görüntülerin alındığı bir mamografi sistemi yoktur. Akılda tutulması gereken, gerek analog gerekse dijital mamografilerde olduğu gibi tomosentez uygulamalarında da saptanan kitle lezyonlarının iç yapıları değerlendirilemez. Yani kitlelerin su içerikleri ya da katı kitle olma özellikleri bu yöntemlerle belirlenemez. Bunu anlamak için ultrasonografiye ihtiyaç vardır.

MEME ULTRASONOGRAFİSİ

Meme ultrasonografisi nedir ?

Meme ultrasonografisi meme içindeki dokuların ses dalgaları kullanılarak incelenmesidir.
Meme ultrasonografisi ile mamogramda gösterilmesi zor olan göğüs duvarına yakın kısımlarda dahil, tüm meme alanları incelenebilir.

Meme ultrasonunda X-ışınları ve zararlı olabilecek başka ışınlar kullanılmaz.
Meme ultrasonografi ile anormal mamografi bulguları kontrol edilir.

Mamografide tespit edilen kitlelerin yapısı hakkında bilgi verir. (Kistik veya katı ayrımı)

Hangi hallerde meme ultrasonografisi yapılır ?

• Anormal mamografi sonuçlarının kontrol edilmesi için kullanılır.
• 40 yaşından küçük ya da mamografik inceleme yapılamayan bayanlarda tercih edilir.
• Mamogramda ayrıntı vermeyen yoğun meme dokusunun incelenmesinde kullanılır.
• Memede ağrı, şişlik ve kızarıklık gibi belirtilerin sebebinin araştırılması için kullanılır.
• Kendi kendine ya da doktor tarafından yapılan meme muayenesi ile tespit edilen yumruların incelenmesi. Tespit edilen yumrunun; içinin sıvı (kist) ya da katı olup olmadığını görmek için kullanılır.
• Kılavuz yerleştirme, biyopsi, sıvı drenajı için (kist veya apse) kullanılır.
• Memedeki tespit edilen kitlelerin boyutlarının takip edilmesinde kullanılır.
• Silikon meme implantları veya yoğun meme dokusu olan memelerin kontrol edilmesi.

Ultrasonografi incelemesi nasıl yapılır?

Meme ultrasonografisi radyoloji uzmanı tarafından yapılır. Her iki meme ve koltuk altı bölgesine akustik iletimi sağlamak amacıyla jel sürülür. Jel soğukluk hissi verir.
Ultasonografi cihazının probu tüm meme ve koltuk altında; hafifçe bastırılarak gezdirilir.Bu işlem esnasında herhangi bir acı hissetmezsiniz.
Tüm inceleme genellikle 15 ila 30 dakika sürer.
Meme Ultrasonografisinin herhangi bir riski var mı ?
İnsanlarda gösterilmiş bilinen herhangi bir riski yoktur. Gebeler dahil tüm hastalarda inceleme yapılabilir.