T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ankara İl Sağlık Müdürlüğü SBÜ Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

MANEVİ DESTEK BİRİMİ

Güncelleme Tarihi: 20/06/2018

Numune_logo_yazi.png
numune-bina-cizim.jpg

MANEVİ DESTEK BİRİMİNİN GÖREV VE AMACI;

       Hasta, hasta yakınları ve hastane personeline (isteğe bağlı olarak) belirli aralıklarla ve belirli bir sistem dahilinde moral, motivasyon ve manevi destek sağlama, dini/manevi konularda danışmanlık ve rehberlik hizmeti sunmaktır.

ÇALIŞMA GÜN VE SAATLERİMİZ;

Manevi Destek görevlilerimiz, Pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri olmak üzere haftada dört gün 09:00 – 13:00 ile 13:00 – 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

DÂHİLİ NUMARA; (0 312 508) 4892

          Manevi destek birimi hastanemizin C Blok B2. katında bulunmaktadır.

          MANEVİ DESTEK GÖREVLİLERİMİZ;

          Hastanemizde, Manevi Destek Görevlisi olarak Zehra YILDIZ, Fahri ÇAYIR ve Mustafa GÖKBULUT görev yapmaktadırlar.

          Manevi destek görevlilerimizden Fahri ÇAYIR Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Mustafa GÖKBULUT Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi İktisat Bölümü ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Zehra YILDIZ Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikolojisi Bilim Uzmanı olup Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde Manevi Bakım ve Danışmanlık üzerine akademik çalışmaları devam etmektedir.    

TÜRKİYE'DE MANEVİ DESTEK VE REHBERLİK;

Türkiye'de Manevi Destek Hizmeti 07.01.2015 tarihinde Sağlık Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında yapılan protokol gereği pilot uygulama olarak Ankara, İstanbul, Ordu, Erzurum, Kayseri ve Samsun'da başlamıştır.

21 Aralık 2016 tarihinden itibaren Adana, Afyonkarahisar, Bursa, Çorum, İzmir, Kahramanmaraş, Konya ve Sakarya’nın da dahil edilmesiyle, toplam 14 ilde Manevi Destek Hizmeti sunulmaya başlanmıştır.

ANKARA’DA MANEVİ DESTEK HİZMETİ SUNULAN HASTANELER;

1- Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

2- Dr.Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

3- Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

4- Ulus Devlet Hastanesi,

5- Türkiye Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

6- Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

7- Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

8- Dr. Sami Ulus Kadın Doğum Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi,

9- Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi 

"Manevi Destek Görevlisi Hastanedeki Yol Arkadaşınızdır"

MANEVİ DESTEK BİRİMİ NASIL HAYATA GEÇTİ?

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında, hastanelerde manevi destek ve dini rehberlik kapsamında “Hastanelerde Manevi Destek Sunmaya Yönelik İşbirliği Protokolü” 07.01.2015 tarihinde imzalandı.Protokol töreni, Sağlık Bakanlığı toplantı salonunda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Protokol töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “hastaların manevi destek almalarının, evrensel bir hak” olduğunu, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından da kabul edilen Evrensel Hasta Haklarının bir parçası olarak kabul edildiğini”, “1981 Lizbon’da, Dünya Tabipler Birliği Hasta Hakları Bildirgesinde yayınlandığını” belirtti. Çalışmalarla ilgili olarak “Sağlık Bakanlığımızın öncülüğünden duyduğumuz memnuniyeti ifade etmek istiyorum” dedi.   

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu da konuşmasında, Avrupa ve Amerika’daki örnekler ve uygulamaların incelendiğini ve din adamlarına yönelik eğitimlerin gerçekleştirildiğini söyledi. Talep eden hasta ve hasta yakınlarına destek verecek manevi destek uzmanlarınca destek verileceğini ifade eden Bakan Müezzinoğlu, şöyle konuştu:“Sağlık dünyası olarak sağlığı ruhen, fizîken ve sosyal yönden sağlıklı olma hali diye tarif ederiz. Dolayısıyla bireyin hem fiziken, hem ruhen hem de sosyal yönden sağlıklı olması için tıbbın her türlü imkanlarını kullanıyor ve her türlü desteğimizi insanlarımıza verme gayreti içinde oluyoruz.  Ben bu protokolün, ülke insanımıza sağlık hizmetleri sunumundaki kalitemize daha çok katkı sağlayacağını ümit ediyorum. Diyanet İşleri Başkanımızın şahsında tüm Diyanet camiamıza teşekkür ediyorum.” 

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Sağlık Bakanlığı'mızın yaptığı ortak açıklamada herhangi bir inanç farkı gözetmeksizin, her türlü inancın sahibine bu hakkın verilmesi gerektiği belirtildi. 


MANEVİYAT NEDİR?

Maneviyat; “bireyin, yaşamında değer, amaç ve anlam araması” ile ilgilidir.

Buna göre,  “enerji, yaratıcı çözüm, yaşam için güç kaynağı olan içsel bir tutum,” “hepimizin içinde var olan bir cevher,” “moral gücü” olarak tanımlamak mümkündür.

"Acı Sadece Bedensel Olmaz, Ruhsal da Olabilir."MANEVİ DESTEK NEDİR?

        İnsanlara acılı, sıkıntılı, üzüntülü, korkulu, yalnızlık ve ümitsizlik hallerinde, ani değişmelerle gelen (hastalık, ameliyat, mahkumluk, askerlik, sakatlık, afet gibi) kriz durumlarında, onların yanında olmak; varsa soru ve sorunlarına danışmanlık etmek; varlıklarına bir mana, hayatlarına yeni bir anlam verebilmede eşlik edebilmektir.

            Hastane, askeriye, cezaevi gibi kurumlarda, bu işi uzman bir şekilde yapan kişiye Manevi Destek Görevlisi denir.

          "Manevi Destek Hiçbir Mesleğin Alternatifi Değildir."

Milletvekili.jpg

MANEVİ DESTEK NE DEĞİLDİR?

             Manevi Destek personeli psikolog, psikiyatrist, sosyal bakımcı ve diğer sağlık personelinden meslek ve alan olarak ayrılır, ancak sağlık personeli ile birlikte multidisipliner bir yaklaşımla hizmet verir. Manevi Destek hizmetinin kendine has metod ve uygulamalarıyla sınırlılıkları vardır.

          MANEVİ DESTEĞİN AMACI NEDİR?

             İnsana değer vermek, ilgi göstermek, ona değer verildiğini, kriz dönemlerinde yalnız olmadığını hissettirmek, içinde bulunduğu sıkıntılı durumu göğüslemesinde yanında olmak, etkin bir şekilde moral desteği verebilmek, hayata ve hastalığa yönelik olumlu bakış açısı geliştirmek ve başa çıkma becerileri kazandırmaktır.

                "Manevi Destek Güç Verir."


            MANEVİ DESTEK İLKELERİ

           1-Sağlık Personeli ile multidisipliner ( holistik - bütüncül) bir yaklaşımla hizmet verir.

           2-Talep eden kişinin ihtiyacı ve beklentisi doğrultusunda sonuca birlikte ulaşılır.

           3-Manevi destekte gizlilik esastır. Kişisel bilgiler üçüncü şahıslarla kesinlikle paylaşılmaz.

           4-Manevi destekle ilgili olmayan konular, ilgili uzmanlara ve hastane yetkililerine yönlendirilir.

        5-Hastalığa odaklanmak yerine, hastalıktan öğrenilebilecek manevi çıkarımlar hakkında hasta ve hasta yakını bilgilendirilir. Hastanın hayata karşı olumlu bir tutum geliştirilmesine katkı sağlanır. “Organ Bağışı, Candan Cana En Büyük Sadakadır.”

 “Biz, bir kişiye hayat vermeyi, bütün insanlığa hayat vermek olarak değerlendiren bir kitabın müminleriyiz. Din İşleri Yüksek Kurulumuzun belirlediği çerçevede,  organ bağışı, candan cana en büyük sadakadır. Binlerce kardeşimiz, hastane köşelerinde bizlerden hayat bekliyor. Bütün vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin daha cömert olmalarını ve bu cömertliğin her türlü cömertlikten fevkinde olduğunu, candan bir cömertlik olduğunu da ifade ederek, bu çağrımı da yenilemek istiyorum."

                                                       Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez 

  “Sağlık için manevî ihtiyaçlar, vücudu meydana getiren fizikî organlar kadar önemli bir unsurdur. Hepimizin gözlemlediği fizikî durum, zihnimizi ve ruhumuzu etkileyebilir.” 

(Florence Nightingale)

 • Manevi Destek Yeni 1.jpg
 • Manevi Destek Yeni 2.jpg
 • Manevi Destek Yeni 3.jpg
 • Manevi Destek Yeni 4.jpg
 • Manevi Destek Yeni 5.jpg
 • Manevi Destek Yeni 6.jpg
 • Manevi Destek Yeni 7.jpg
 • Manevi Destek Yeni 8.jpg
 • Manevi Destek Yeni 9.jpg
 • Manevi Destek Yeni 10.jpg
 • Manevi Destek Yeni 11.jpg
 • Manevi Destek Yeni 12.jpg
 • Manevi Destek Yeni 13.jpg
 • Manevi Destek Yeni 14.jpg
 • Manevi Destek Yeni 15.jpg